GELENEKTEN GELECEĞE TARİHİ KİMLİK YAŞATILIYOR
01 / 12 / 2013 11:45 | Görüntülenme : 116

GELENEKTEN GELECEĞE TARİHİ KİMLİK YAŞATILIYOR

- GELENEKTEN GELECEĞE TARİHİ KİMLİK YAŞATILIYOR ANKARA (İHA) - Mamak Belediye Başkanı...
- GELENEKTEN GELECEĞE TARİHİ KİMLİK YAŞATILIYORANKARA (İHA) - Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Gençlik ve kültür merkezimiz gelenekten geleceğe bizim çizgilerimizi taşımanın yanı sıra modern mimari unsurları da içeriyor” dedi.
Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin hayat bulduğu Mamak’taki yatırımlardan biri olan Necip Fazıl Gençlik ve Kültür Merkezi’nde çalışmalar devam ediyor. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, 10 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen dev tesisi yerinde inceledi. Yapımı yüzde doksan seviyesini bulan ve tarih kokan tesisin, peyzaj çalışması devam ediyor. Tesisi gelecek nesillerin iftiharla göstereceği bir yatırım olarak değerlendiren Akgül, Mamak’ta tarihi kimliğin yaşatılacağını kaydederek “Gençlik ve kültür merkezimiz gelenekten geleceğe bizim çizgilerimizi taşımanın yanı sıra modern mimari unsurları da içeriyor” şeklinde konuştu.

OSMANLI SELÇUKLU MİMARİ TRENDİ BAŞAK’I SARDI
Tesiste Anadolu Türk mimarlığında medreselerde kullanılan üstü açık ve kapalı olmak üzere orta avlu düzeni oluşturuldu. Yine tesisin kapıları mekanik traverten kaplama ile bezendirilerek taş işçiliğiyle taç kapı oluşturuldu. Kapalı avluda kolonlar traverten taşlarla inşa edilirken, cephelerde kullanılan pencerelerde Anadolu Selçuklu mimarisinde sıkça rastlanan ahşap doğramalar uygulandı. Selçuklu motiflerinin gündüz zarifliği ile dikkat çekerken, gece de özel aydınlatmasıyla estetik bir görüntü sağlayacağı merkezde taş işçiliğine dayanan süslemelerle yalın bir mekan etkisi oluşturuldu. Mimarisinin yanı sıra sanat ve kültürü gençlerle buluşturacak merkezde, bin metrekarelik kreş alanı, iki düğün salonu, 370 kişilik nikâh salonu, çok amaçlı salon, sergi salonları, yemekhane, derslikler, havuzlu meydan ve çim amfi bulunuyor.
(AT-HO-Y)

01.12.2013 12:37:20 TSI
NNNN
Göster