Siyaseti bırakıyor
08 / 12 / 2013 11:45 | Görüntülenme : 107

Siyaseti bırakıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan siyaseti bırakıyor!

Mersin belediye başkan adaylığı teklifini reddeden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yakın çevresine “Bu dönem sonunda tamamen siyaseti bırakacağım. Ne oda başkanlığı ne de başka bir sivil toplum örgütü planım var. Balık tutacağım” dediği ifade ediliyor.

Hürriyet'in haberine göre, 2007 seçimleriyle siyasete giren Zafer Çağlayan, aktif siyaseti bırakma yolunda. Bakan Çağlayan’ın yakın çevresine bir daha seçimlerde aday olmayacağını ve siyaseti bırakacağını söylediği belirtiliyor. 6 yıldır bakanlık yapan Çağlayan’ın “12 yıl oda başkanlığı, üzerine siyaset yaptım. Bu kadar yeter” dediği öğrenildi. Bundan sonraki dönem için oda başkanlığı da düşünmediği ifade edilen Çağlayan’a kısa süre önce Ak Parti’den Mersin belediye başkanlık adaylığı teklifi geldi. Kulislere göre, Çağlayan, sağlık koşulları nedeniyle bu tekliften affını istedi.

BALIK TUTACAĞIM

Ankara Sanayi Odası Başkanı iken 2007 yılında aldığı teklifle Ak Parti’den siyasete giren Zafer Çağlayan, o tarih itibariyle ekonomi bakanlığı görevini yürütüyor. Çağlayan iki dönemdir vekillik yaptığı için, Ak Parti tüzüğüne göre bir dönem daha vekillik yapma hakkı bulunuyor. Ancak Çağlayan’ın üçüncü dönem hakkını kullanmayacağı belirtiliyor. Çağlayan’ın 2015 seçimlerini kast ederek yakın çevresine; “Tamamen siyaseti bırakacağım. Siyasetten sonra ne oda başkanlığı ne de başka bir sivil toplum örgütü planım var. Balık tutacağım” dediği ifade ediliyor. Aralık ayında hükümette bir kabine değişikliği olması bekleniyor. Çağlayan’ın bu kabine revizyonunda tekrar bakan olarak görev alsa dahi, 2015 seçimleri için çekilme kararından vazgeçmeyeceği  iddia ediliyor.

SICAKLAR VE SAĞLIK SORUNU

Ekonomi Bakanı Çağlayan’a kısa süre önce Ak Parti Mersin belediye başkan adaylığı teklif edildiği biliniyor. Kulislerde bu görevi Çağlayan’ın sağlık sorunları nedeniyle kabul etmediği ifade ediliyordu. Yakın çevresinden edinilen bilgilere göre, Çağlayan, “Siyaset öncesi bir, sonrası 3 olmak üzere kalbime 4 stent takıldı. Sağlık durumum bu” diyor. “Adana’da bir ortaklığım vardı. Sıcaklara dayanamadığım için bu ortaklığı dahi bıraktım” diyen Çağlayan, “Siyasette her konumda hizmete varım. Ocak ayı itibariyle ben de Mersin’de adayımız için çalışmaya başlayacağım” ifadelerini kullandığı kaydediliyor.


Zafer Çağlayan AK Parti
Göster