Ece Erken'e müjdeli haber
10 / 12 / 2013 16:39 | Görüntülenme : 131

Ece Erken'e müjdeli haber

Alkollü olarak araç kullandığı gerekçesiyle hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sunucu Ece Erken, suç işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraat etti.

Ünlü sunucuyu mahkemelik eden olay 3 Aralık 2012 gecesi Ortaköy’de yaşandı. İddiaya göre olay gecesi polis kontrolü için durdurulan Ece Erken, alkolmetreyi üflemek istemeyince karakolluk oldu. Bunun üzerine polisler eşliğinde kan tahlilleri için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen ünlü sunucu burada kan vermek istemeyince doktor tarafından rapor hazırlanmadı. Bunun üzerine polis tarafından sunucunun hal ve tavırları ile alkol kokusu nedeniyle ‘orta derecede alkollü olduğunu ilişkin tutanak düzenlemişti.

2 yıla kadar hapsi isteniyordu

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda geçtiğimiz yıl açılan davada Ece Erken hakkında TCK’nın 179/3’üncü maddesi gereğince ‘alkol veya uyuşturucu madde etkisi altındayken trafik güvenliğini tehlikeye sokma’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

‘Sadece bir yudum aldım’ demişti

İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz ay hakim karşısına çıkan Erken, olay gecesi alkollü olmadığını belirterek, “Arkadaşlarla birlikte yemeğe çıkmıştık. Yemeğin sonunda kahve ile birlikte nane likörü getirdiler. Ben de 1 yudum alıp bıraktım. Daha sonra otomobilime bindikten kısa bir süre sonra otomobilimin önünü polisten önce kameralar kesti. Sınava tabi tutulur gibi kameraların önünde üflemem istenince kabul etmedim. Madem alkollüysem, dengesiz bir hareketim varsa, neden polis memuru yanıma oturup otomobili kullanmama izin verdi?” sözleriyle kendisini savundu.

Mahkeme ‘suç sabit değil’ dedi

Davanın yapılan karar duruşmasında ise sanık Erken’i avukatı Selin Mizrahi temsil etti. Mahkeme, her ne kadar Erken hakkında dava açılmış olsa da suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatına karar verdi. Erken, olayın ardından İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı itiraz neticesinde ehliyetini geri almıştı.

VATAN


Ece Erken alkol mahkeme
Göster